Nauka języka polskiego poprzez słuchanie
Czy nauka języka polskiego poprzez słuchanie jest w ogóle możliwa? Odpowiedź brzmi: TAK. Słuchanie to dobry sposób na uczenie się nie tylko języka polskiego, ale także innych języków.
Istnieją dwa rodzaje słuchania, które mają istotne znaczenie dla procesu uczenia się nowych języków. Pierwszym z nich jest słuchanie czynne, a drugim słuchanie bierne.
Słuchanie czynne wymaga od nas pełnego zaangażowania i stanowić może niezłą gimnastykę dla naszego mózgu. Słuchamy czynnie wtedy, kiedy na przykład rozmawiamy z obcokrajowcami w ich języku ojczystym. Musimy wówczas wychwytywać poszczególne słowa i próbować je zrozumieć, a następnie zrozumieć na ich podstawie kontekst wypowiedzi. Kiedy osoba ucząca się na przykład języka polskiego zostanie zapytana o drogę do najbliższej biblioteki, będzie musiała w bardzo krótkim czasie zrozumieć, o co została zapytana, a to będzie od niej wymagało powiązania ze sobą wielu informacji rozproszonych po całej jej głowie.
Drugim rodzajem słuchania jest słuchanie bierne. Nie wymaga ono od nas żadnego świadomego udziału. Polega na przykład na słuchaniu wiadomości, podcastów, radia. Słuchanie bierne nie męczy nas w tym samym stopniu, w jakim męczy nas słuchanie czynne, a właściwie nie powinno nas męczyć wcale. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że możemy uczyć się języków obcych gdziekolwiek i kiedykolwiek, o ile dla przykładu mamy ze sobą odpowiedni sprzęt z nagranymi rozmowami w konkretnym języku obcym. Ważne jest to, że im częściej słucha się obcej mowy, tym łatwiejszym staje się jej zrozumienie.
A zatem jeśli chcecie się nauczyć języka polskiego, to... słuchajcie! Korzystajcie z każdej wolnej chwili i słuchajcie biernie polskich piosenek, podcastów w języku polskim, radia, wiadomości, itd. Słuchanie bierne pozwoli Wam na zdobycie wiedzy pasywnej, którą w przyszłości będziecie mogli wykorzystać w trakcie rozmów lub słuchania czynnego.
A jeśli poza słuchaniem macie ochotę na rozmowę, to zapraszam na mój profil :)
Pozdrawiam
Tomek
8 Nisan 2020